,  godzina
 
Spis terści Zakup Jak zadbać Katalog
O firmie
Oferta
Cennik
Formularz zlecenia
Katalog
Linki do stron ze sterownikami
Kontakt

Chcę kupić drukarkę. Jaką wybrać?


    Pytanie to wbrew pozorom nie jest łatwe, więc i odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Mając do dyspozycji bardzo bogatą ofertę producentów drukarek takich jak np. Hewlett Packard, Canon czy Epson, nie łatwo jest wskazać na konkretny model, ponieważ kryteria wyboru też z regóły są rozmaite. Niemniej jednak postaramy się zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, które mam nadzieję zawężą tą ofertę do kilku modeli będących w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

    W zasadzie na co dzień spotkać można głównie trzy typy drukarek, które różnia się od siebie dość znacznie. Różnica te polegają na:

  • metodzie druku:
    • igłowe
    • atramentowe
    • laserowe
  • kosztach eksploatacji
  • zastosowaniu

    Decydując się na kupno drukarki przede wszystkim należy się poważnie zastanowić nad jej zastosowaniem a także nad orientacyjnym miesięcznym obciążeniem (w tys. stron). Od tych dwóch czynników zależeć będzie cena drukarki, a także to,czy w przyszłości koszt eksploatacji drukarki nie będzie dla użytkownika przykrą niespodzianką.
    Niestety bardzo często nieprzemyślane decyzje klienta lub bliżej nie sprecyzowane wymagania kończą się urazem do sprzedawcy lub producenta urządzenia, bo okazuje się, że np. drukarka nie po miesiącu pracy nie wytrzymała obciążenia, albo zamiast drukarki laserowej trzeba było zdecydować się na atramentową. Potrzeby bywają różne i każdy typ drukarki ma dzisiaj swoje grono zwolenników i kilka najczęstszych zastosowań.

Drukarki igłowe towarzyszą komputerom najdłużej i do dziś są tam gdzie używane są aplikacje pracujące w trybie tekstowym (pisane pod DOS'a lub Unix'a). Są nieocenioną pomocą np. w księgowości, bankach, sklepach i wszędzie tam, gdzie potrzeba dużej ilości tanich wydruków i do tego jeszcze w kilku kopiach na raz. Pracują w magazynach i na stanowiskach fakturujących. Stosuje się je również tam, gdzie konieczne jest wykonywanie nadruków na formularzach samokopiujących albo wszelkich odmianach papieru ciągłego (z perforacją po obu stronach) np. do seryjnego wydruku etykiet. Dzięki ich z rególy solidnej (a czasem nawet prostej i dlatego niezawodnej) konstrukcji, są w stanie wytrzymać ciężkie warunki pracy nawet kilka lat. Wydruki oczywiście nie "powalają z nóg" jakościa, ale nie o to przecież w tym wszystkim chodzi. Mają być trwałe i czytelne nawet po wielu latach i takie też pozostają.

Drukarki atramentowe mają co prawda nieco krótsza historię, ale już na dobre zadomowiły sie w biurach i domach. Kolorowy wydruk formatu A4 lub A3 z regóły fotograficznej jakości w połączeniu z szeroką gamą papierów i innych nośników potrafi dać zaskakujące efekty. Można wydrukować kolorową ofertę dla klienta z wykresami i fotografiami, pocztówkę z własnym zdjęciem, zaproszenia na rodzinną imprezę albo nadruk na koszulkę. Niektóre modele pozwalają również na robienie nadruków na płytach CD-R. Ich szerokie możliwości i często przystępna cena powodują,że są to najchętniej kupowane drukarki. Jest też w czym przebierać. Każdy z producentów drukarek ma w swojej ofercie co najmniej kilka modeli różniących sie jakością wydruku, prędkością i kosztami eksploatacji, dlatego przed zakupem atramentówki warto porównać te parametry.
Do poważniejszych zastosowań są też drukarki atramentowe z możliwością podłączenia bezpośrednio do sieci komputerowej i wydajności mogącej zaspokoić potrzeby kilku- lub nawet kilkunastoosobowej firmy. Dostępne są też urządzenia formatu A1 i A0 np dla biur projektowych korzystających z aplikacji typu CAD/CAM ,a także agencji reklamowych, które potrzebują fotograficznej jakości na dużym formacie. Z połączenia drukarek atramentowych i skanerów są w sprzedaży kombajny biurowe, które potrafią pracować jako kolorowa kopiarka, drukarka, skaner i często też fax. Jest to rozwązanie dobre dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w biurze.

Drukarki laserowe są grupą drukarek, które najczęściej spotkać można w biurach. Decyduje o tym ich zdolność wykonywania szybkich, trwałych i stosunkowo tanich wydruków monochromatycznych. Pracują tam, gdzie trzeba drukować np. zarówno oferty jak i faktury. Niektóre modele po wyposażeniu w dodatkowy skaner stają się małym kombajnem biurowym. Potrafią wtedy kopiować, skanować i za pomocą oprogramowania typu OCR wprowadzać tekst do komputera np. do korekty czy wysłania za pomocą poczty elektronicznej (e-mail). Wybór drukarek laserowych jest duży. Różnią sie one przede wszystkim prędkościa pracy i rozdzielczością,a także ilością dostępnych opcji, dzięki którym drukarka może się "rozwijać" wraz z firmą. Często można do drukarek dołożyć dodatkowe podajniki papieru, moduł druku dwustronego, kartę sieciową, pamięć lub dysk twardy. Te największe z nich oferują także możliwość sortowania i zszywania wydruków lub nawet przeistoczenia się w niezależna kserokopiarkę. Dla bardziej wymagających użytkowników są też kolorowe drukarki laserowe. Dzięki postępowi technicznemu stają się co raz tańsze w zakupie i eksploatacji, dzięki czemu cieszą się co raz wiekszą popularnością i uznaniem.

    Mając na uwadze w/w cechy poszczególnych typów drukarek obszar poszukiwań można znacznie zredukować, koncentrując się na analizie stosunku możliwości do ceny. Tu niestety nie da się zaproponować konkretnego rozwiązania, ale z pomocą może przyjść prasa komputerowa. Najczęściej miesięczniki takie jak np. Chip zamieszczają na swoich łamach spore i bardzo wnikliwe test porównawcze od kilkunastu do kilkudziesięciu urządzeń. Do testów trafiają również drukarki. Po zapoznaniu się z testami kilku czasopism do wyboru pozostanie zapewne już tylko kilka modeli. O ostatecznym wyborze zadecyduje zapewne cena.

W razie potrzeby służymy pomocą i atrakcyjną ofertą.


Informacje o nowych produktach i wynikach testów można również uzyskać pod adresami:

Tomasz Kowalkowski

-= O firmie ::  Oferta ::  Cennik ::  Zlecenie =-
-= Poradnik ::  Linki ::  Kontakt =-
  -= Strona główna =-